Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich dla Fun Park spółka z o.o.

Preambuła
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej: Standardy) określają obowiązujące i stosowane w parku tematycznym – Magiczne Ogrody (dalej: Park) – prowadzonym przez spółkę pod firmą Fun Park spółka z o.o. z siedzibą w Puławach (ul. Gen. Fieldorfa „Nila” 16/13, 24-100 Puławy), wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000353604, NIP 7162785934, REGON 060604671 (dalej: Spółka) – zasady, procedury i dyrektywy postępowania zmierzające do zapewnienia pełnej i skutecznej ochrony małoletnich odwiedzających Park przed różnymi formami przemocy lub innych niedozwolonych działań, bezpieczeństwa małoletnich w Parku, kierowania się w działaniach personelu najlepszym interesem małoletnich oraz kształtowania świadomości i kompetencji personelu w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania różnych działań naruszających dobro małoletnich gości.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

1. Celem Standardów jest w szczególności:
1) określenie zasad bezpiecznych relacji pomiędzy małoletnimi a personelem oraz w relacjach pomiędzy małoletnimi;
2) wprowadzenie procedury określającej schematy postępowania w przypadku krzywdzenia małoletnich lub podejrzenia takiego działania;
3) wprowadzenie obowiązku szkoleń personelu mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy;
4) określenie zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet na terenie Parku;
5) określenie zasad udostępniania rodzicom lub opiekunom prawnym i małoletnim Standardów do zaznajomienia się.
2. W rozumieniu niniejszych Standardów:
1) Personel albo Członek personelu – to każda osoba zatrudniona w Parku, niezależnie od formy i podstawy zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska, z uwzględnieniem osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, stażystów i woluntariuszy;
2) Małoletni – to osoba odwiedzająca Park, która nie ukończyła 18 roku życia;
3) Opiekun małoletniego – to osoba uprawniona do reprezentacji Małoletniego, w szczególności rodzic lub inny opiekun prawny;
4) Krzywdzenie małoletniego – to każde działanie lub zaniechanie na szkodę Małoletniego, w szczególności mogące przybrać formę przestępstwa lub wykroczenia, a także zaniedbywanie jego potrzeb.

Rozdział II

Zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnim a Personelem

1. W Parku obowiązują zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnim a Personelem, w szczególności:
1) Personel jest zobowiązany do poszanowania godności, prywatności i nienaruszalności cielesnej oraz psychicznej Małoletniego;
2) wszelkie działania podejmowane przez Personel wobec Małoletniego muszą uwzględniać ich profesjonalny charakter;
3) Personel, w kontaktach z Małoletnim, jest zobowiązany do dostosowania zachowania i sposobu komunikowania się, zarówno w jego formie, jak i w treści do wieku Małoletniego;
4) Członkowie personelu nie mogą lekceważyć uwag Małoletniego dotyczących jego niewłaściwego traktowania;
5) Personel jest zobowiązany zwracać uwagę osobom odwiedzającym Park (w tym Małoletnim) na ich niepożądane zachowania względem Małoletniego.
2. Personel wobec Małoletniego nie może w szczególności:
1) stosować jakichkolwiek form przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej;
2) używać wulgarnego języka;
3) stosować jakichkolwiek form dyskryminacji;
4) zachowywać się w sposób nieprofesjonalny, a w tym ironiczny, dwuznaczny lub mogący sugerować intencje nieodpowiednie do jego wieku;
5) zachowywać się w sposób wywołujący u niego poczucie upokorzenia lub zagrożenia;
6) ujawniać wobec osób nieuprawnionych informacji wrażliwych dotyczących Małoletniego, a w tym dotyczących jego sytuacji medycznej, ekonomicznej lub rodzinnej;
7) nawiązywać zbędnego kontaktu fizycznego z Małoletnim;
8) nawiązywać jakiegokolwiek kontaktu z Małoletnim w sposób niejawny (ukrywany, na osobności);
9) utrwalać jego wizerunku bez uprzedniej zgody, z uwzględnieniem § 3 ust. 2 Regulaminu Parku.
3. Członkowie personelu są zobowiązani do wzajemnego zwracania sobie uwagi na zachowania mogące być uznane za niewłaściwe wobec Małoletniego.

Rozdział III

Bezpieczna rekrutacja Personelu

1. W ramach rekrutacji do pracy w Parku, niezależnie od podstawy i formy zatrudnienia, prowadzona jest ocena przygotowania i zdolności kandydatów do pracy z Małoletnimi.
2. Każdy członek personelu mający kontakt z Małoletnimi, podlega na etapie rekrutacji kontroli w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
3. Każdy Członek personelu, o którym mowa w pkt 2 (powyżej) ma obowiązek przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczenia o niekaralności, gdy uzyskanie informacji z zagranicznego rejestru karnego nie jest możliwe.
4. Do pracy w Parku dopuszczone są jedynie osoby, które nie figurują w rejestrach, o których mowa w pkt 2 i 3 (powyżej).
5. Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w pkt 2 i 3 (powyżej) przechowywane są w aktach osobowych lub w innej prowadzonej dokumentacji.

Rozdział IV

Zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnimi

1. Małoletni na terenie Parku powinni traktować się z szacunkiem, uwzględniając we wzajemnych kontaktach konieczność poszanowania godności, prywatności i nienaruszalności cielesnej, w szczególności niedopuszczalne jest:
1) stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec innych Małoletnich, zarówno fizycznej, jak i psychicznej;
2) ośmieszanie ich w jakikolwiek sposób;
3) używanie wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe;
4) utrwalanie ich wizerunku bez uprzedniej zgody.
2. Personel jest zobowiązany do monitorowania i zwracania szczególnej uwagi na zachowanie Małoletnich wobec siebie oraz do niezwłocznego i adekwatnego reagowania w celu zapewnienia bezpiecznych relacji.

Rozdział V

Zasady interwencji w sytuacjach Krzywdzenia małoletniego lub podejrzenia takiego działania

1. W celu zapewnienia realizacji Standardów powołuje się Koordynatora ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich.
2. Członek personelu, który powziął informację lub podejrzewa Krzywdzenie małoletniego przez jakąkolwiek osobę, a w tym Personel, innego Małoletniego lub Opiekuna małoletniego, i którego samodzielne działania nie wystarczą do przywrócenia bezpieczeństwa Małoletniemu, jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia tej okoliczności Koordynatorowi ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich.
3. Każda osoba (w tym Małoletni), będąca świadkiem Krzywdzenia małoletniego, jest zobowiązana do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu Członkowi personelu.
4. Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich, w wypadku o którym mowa w pkt 2 (powyżej) powinien sporządzić pisemny protokół, uwzględniający wszelkie istotne informacje dotyczące Krzywdzenia małoletniego, w szczególności:
1) datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2) dane Małoletniego (Małoletnich);
3) dane osoby (osób) zgłaszającej Krzywdzenie małoletniego lub podejrzenie takiego działania;
4) dane osoby (osób) Krzywdzącej małoletniego lub podejrzanej o takie działanie;
5) wskazanie okoliczności Krzywdzenia małoletniego;
6) jeśli jest to możliwe – osoby i instytucje, które zostały powiadomione, w tym formę interwencji;
7) data i opis udzielonej pomocy;
8) wskazanie osoby sporządzającej protokół i jej podpis.
5. Personel jest zobowiązany udzielić niezbędnej pomocy, w szczególności w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, a także – jeśli jest to możliwe i uzasadnione – odizolować Małoletniego od osoby go krzywdzącej.
6. W razie podejrzenia Krzywdzenia małoletniego, działania podejmowane z jego udziałem są przeprowadzane z uwzględnieniem poszanowania jego godności i – w razie potrzeby – w obecności psychologa.
7. W wypadku Krzywdzenia małoletniego przez jego Opiekuna lub zaistnienia podejrzenia takiego działania, powiadamia się – o ile jest to możliwe – pełnoletnią osobę najbliższą Małoletniego, a w razie konieczności – odpowiednie instytucje.
8. Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich niezwłoczne przeprowadza procedurę wstępnego dochodzenia, a w tym – w miarę możliwości – rozmowę z Małoletnim.
9. Jeżeli dochodzenie potwierdzi Krzywdzenie małoletniego, Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich informuje Zarząd o wynikach dochodzenia i – w razie konieczności – zawiadamia odpowiednie instytucje, o ile nie zostały powiadomione do tej pory.
10. W sytuacji, gdy zgłoszenie Krzywdzenia małoletniego dotyczy Koordynatora ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich, to jego obowiązki przejmuje dowolny Członek Zarządu, stosując odpowiednio postanowienia niniejszego rozdziału.
11. Dochodzenie prowadzone jest z zachowaniem zasady poufności.
12. Osoba, której dotyczy zgłoszenie Krzywdzenia małoletniego może się z nim zapoznać. Wersja udostępniona tej osobie musi być poufna i nie zawierać danych osobowych Członka personelu (lub innych osób), który dokonał zgłoszenia. Ochrona ta obejmuje także informacje mogące pośrednio lub bezpośrednio ujawnić tę osobę.
13. Dokumentacja dotycząca Krzywdzenia małoletnich jest przechowywana przez okres 5 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono dochodzenie w tej sprawie lub po zakończeniu innych postępowań zainicjowanych podjęciem tych działań.

Rozdział VI

Zasady ustalania planu wsparcia Małoletniego po ujawieniu jego Krzywdzenia

1. W razie potwierdzenia Krzywdzenia małoletniego zostaje opracowany indywidualny plan wsparcia Małoletniego.
2. Indywidulany plan wsparcia powinien zawierać wskazania dotyczące:
1) podjęcia przez Park działań w celu zapewnienia Małoletniemu bezpieczeństwa, a w tym – ewentualne – zgłoszenie Krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji;
2) w razie konieczności – procedurę wsparcia małoletniego i jej założeń.

Rozdział VII

Klauzula RODO

1. Administratorem danych w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) jest Spółka.
2. Spółka przetwarza dane osobowe wyłącznie w celu realizacji Standardów.
3. Dane osobowe gromadzone na potrzeby realizacji Standardów przechowywane są przez okres wskazany w Rozdziale V ust. 14 (powyżej).
4. Członek personelu ma prawo dostępu do informacji i danych, które sam przekazał, a także do sprostowania bądź usunięcia informacji i danych, które są nieścisłe, niepełne, niejednoznaczne bądź nieaktualne.
5. Członek personelu, który podał swoje dane osobowe, ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa w razie uznania, że jego dane przetwarzane są niezgodnie z przepisami RODO.

Rozdział VIII

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet

1. Małoletni, na terenie Parku, korzysta z urządzenia z dostępem do sieci Internet wyłącznie za zgodą jego Opiekuna i na udostępnionym przez niego urządzeniu.
2. W przypadku Krzywdzenia małoletniego lub powzięcia informacji o podejrzeniu takiego działania poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym za pomocą sieci Internet, Personel niezwłocznie podejmuje działanie mające na celu zapobiegnięcie dalszej jego krzywdzie i zawiadamia Opiekuna małoletniego oraz – w razie konieczności – odpowiednie instytucje.

Rozdział IX

Zasady monitorowania przestrzegania i aktualizacji Standardów

1. Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich jest odpowiedzialny za wdrożenie i stosowanie Standardów.
2. Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich monitoruje stosowanie Standarów przez Członków personelu, w szczególności poprzez obserwację, analizę zgłoszonych naruszeń i badania ankietowe.
3. Koordynator ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich jest odpowiedzialny za podnoszenie świadomości Personelu w zakresie standardów ochrony małoletnich poprzez m. in. przeprowadzanie szkoleń i przygotowywanie raportów podsumowujących monitorowanie stosowania Standardów, o którym mowa w ust 2 (powyżej).
4. Standardy co najmniej raz na rok podlegają przeglądowi i ewentualnej aktualizacji dokonywanej przez Koordynatora ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich.

Rozdział X

Postanowienia końcowe
1. Do zapoznania się ze Standardami jest zobowiązany Członek personelu niezależnie od pełnionej funkcji. 2. Standardy są jawne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. 3. Standardy są umieszczane w formie pisemnej w recepcji Parku w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich oraz zamieszczane na stronie internetowej Parku: https://magiczneogrody.com. 4. Standardy są udostępniane w wersji pełnej i skróconej. Wersja skrócona stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów. 5. Standardy wchodzą w życie z dniem z dniem 10 stycznia 2025 roku.

Załączniki:

  1. Standardy Ochrony Małoletnich dla Fun Park spółka z o.o. (wersja skrócona).

Standardy Ochrony Małoletnich dla Fun Park spółka z o.o. (wersja skrócona)

Preambuła

Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej: Standardy) określają obowiązujące w parku tematycznym – Magiczne Ogrody (dalej: Park) zasady postępowania mające na celu zapewnienie pełnej i skutecznej ochrony małoletnich odwiedzających Park przed różnymi formami przemocy lub innych niedozwolonych działań.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

W rozumieniu niniejszych Standardów:
5) Personel albo Członek personelu – to każda osoba zatrudniona w Parku, niezależnie od formy i podstawy zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska, z uwzględnieniem osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, stażystów i woluntariuszy;
6) Małoletni – to osoba odwiedzająca Park, która nie ukończyła 18 roku życia;
7) Opiekun małoletniego – to osoba uprawniona do reprezentacji Małoletniego, w szczególności rodzic lub inny opiekun prawny;
8) Krzywdzenie małoletniego – to każde działanie lub zaniechanie na szkodę Małoletniego, w szczególności mogące przybrać formę przestępstwa lub wykroczenia, a także zaniedbywanie jego potrzeb.

Rozdział II

Zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnim a Personelem

3. W Parku obowiązują zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnim a Personelem, w szczególności:
6) Personel jest zobowiązany do poszanowania godności, prywatności i nienaruszalności cielesnej oraz psychicznej Małoletniego;
7) wszelkie działania podejmowane przez Personel wobec Małoletniego muszą uwzględniać ich profesjonalny charakter;
8) Personel, w kontaktach z Małoletnim, jest zobowiązany do dostosowania zachowania i sposobu komunikowania się, zarówno w jego formie, jak i w treści do wieku Małoletniego;
9) Członkowie personelu nie mogą lekceważyć uwag Małoletniego dotyczących jego niewłaściwego traktowania;
10) Personel jest zobowiązany zwracać uwagę osobom odwiedzającym Park (w tym Małoletnim) na ich niepożądane zachowania względem Małoletnich.
4. Personel wobec Małoletniego nie może w szczególności:
2) stosować jakichkolwiek form przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej;
3) używać wulgarnego języka;
4) stosować jakichkolwiek form dyskryminacji;
5) zachowywać się w sposób nieprofesjonalny, a w tym ironiczny, dwuznaczny lub mogący sugerować intencje nieodpowiednie do jego wieku;
6) zachowywać się w sposób wywołujący u niego poczucie upokorzenia lub zagrożenia;
7) ujawniać wobec osób nieuprawnionych informacji wrażliwych dotyczących Małoletniego, a w tym dotyczących jego sytuacji medycznej, ekonomicznej lub rodzinnej;
8) nawiązywać zbędnego kontaktu fizycznego z Małoletnim;
9) nawiązywać jakiegokolwiek kontaktu z Małoletnim w sposób niejawny (ukrywany, na osobności);
10) utrwalać jego wizerunku bez uprzedniej zgody, z uwzględnieniem § 3 ust. 2 Regulaminu Parku.

Rozdział III

Bezpieczna rekrutacja Personelu

W ramach rekrutacji do pracy w Parku, niezależnie od podstawy i formy zatrudnienia, prowadzona jest ocena przygotowania i zdolności kandydatów do pracy z Małoletnimi.

Rozdział IV

Zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnimi

Małoletni na terenie Parku powinni traktować się z szacunkiem, uwzględniając we wzajemnych kontaktach konieczność poszanowania godności, prywatności i nienaruszalności cielesnej, w szczególności niedopuszczalne jest:
5) stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec innych Małoletnich, zarówno fizycznej, jak i psychicznej;
6) ośmieszanie ich w jakikolwiek sposób;
7) używanie wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe;
8) utrwalanie ich wizerunku bez uprzedniej zgody.

Rozdział V

Zasady interwencji w sytuacjach Krzywdzenia małoletniego lub podejrzenia takiego działania

14. W celu zapewnienia realizacji Standardów powołuje się Koordynatora ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich.
15. Członek personelu, który powziął informację lub podejrzewa Krzywdzenie małoletniego przez jakąkolwiek osobę, a w tym Personel, innego Małoletniego lub Opiekuna małoletniego, i którego samodzielne działania nie wystarczą do przywrócenia bezpieczeństwa Małoletniemu, jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia tej okoliczności Koordynatorowi ds. zapobiegania przypadkom krzywdzenia małoletnich.
16. Każda osoba (w tym Małoletni), będąca świadkiem Krzywdzenia małoletniego, jest zobowiązana do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu Członkowi personelu.
17. Personel jest zobowiązany udzielić niezbędnej pomocy, w szczególności w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, a także – jeśli jest to możliwe i uzasadnione – odizolować Małoletniego od osoby go krzywdzącej.

Rozdział VI

Zasady ustalania planu wsparcia Małoletniego po ujawieniu jego Krzywdzenia

W razie potwierdzenia Krzywdzenia małoletniego zostaje opracowany indywidualny plan wsparcia Małoletniego.

Rozdział VII

Klauzula RODO

6. Administratorem danych w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) jest Spółka.
7. Spółka przetwarza dane osobowe wyłącznie w celu realizacji Standardów.

Rozdział VIII

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet

Małoletni, na terenie Parku, korzysta z urządzenia z dostępem do sieci Internet wyłącznie za zgodą jego Opiekuna i na udostępnionym przez niego urządzeniu.

Rozdział IX

Postanowienia końcowe

6. Do zapoznania się ze Standardami jest zobowiązany Członek personelu niezależnie od pełnionej funkcji.
7. Standardy są jawne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
8. Standardy są umieszczane w formie pisemnej w recepcji Parku w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich oraz zamieszczane na stronie internetowej Parku: https://magiczneogrody.com.
9. Standardy są udostępniane w wersji pełnej i skróconej.
10. Standardy wchodzą w życie z dniem z dniem 10 stycznia 2025 roku.

Ułatwienia dostępu

Drodzy Goście!

Zapraszamy do zakupu biletów, w promocji early birds w cenie obniżonej o 25%.
Promocja trwa do 31.03.025

Z radością informujemy, że park otwieramy już 1 maja 2025.

Dodano do koszyka - wspomnienia czekają!